Jak podróżować bez swojego auta?
Wakacyjny wyjazd oznacza przede wszystkim spokój i mnóstwo radości związanej z brakiem jakichkolwiek obowiązków. Wyjeżdżamy po to, żeby spędzić czas i jak najlepszej atmosferze z rodziną. Jedną z nielicznych palących kwestii do rozwiązania będzie przemieszczanie się w zupełnie innym mieście bez swojego auta. W jaki sposób rozwiązać ten problem?
Z lotniska do centrum miasta
Niektóre polskie metropolie, takie jak Poznań, czy Warszawa, mają lotniska położone względnie blisko serca miasta i nie trzeba martwić się o przejazd z Ławicy, czy też Okęcia. Zdarza się jednak, że trasa z lotniska do centrum może być znacznie większym wyzwaniem niż sam lot.
Dlatego też, jeszcze przed wylotem na wymarzony urlop, warto sprawdzić przejazd z lotniska do miasta. Zdarza się, że wygeneruje to zarówno dodatkowe koszty, jak i kilka godzin podróży. W Polsce z tym problemem miasta radzą sobie całkiem dobrze, na przykład transport Modlin-Warszawa Centrum cieszy się pozytywnymi opiniami użytkowników, którzy zdecydowali się skorzystać z usług mniej popularnego stołecznego lotniska. W trójmieście Taxi Gdańsk Airport City również stało się częstym środkiem transportu prosto na Starówkę.
Warto zwrócić uwagę, że zdarzają się takie europejskie metropolie, do których dojazd z lotniska może zająć nawet kilka godzin. Przy okazji kupowania biletów lotniczych do, na przykład, Mediolanu czy Eindhoven należy mieć na uwadze dodatkową kilkugodzinną podróż z hali przylotów do centrum.
Autobusem przez Polskę
Jeżeli chcemy podróżować przez nasz kraj, to najczęściej nie opłaca się korzystać z usług lotniczych. Niemal na pewno sama podróż zajmie mniej czasu, jednak sam przyjazd na lotnisko, odprawienie bagażu i inne formalności sprawią, że teoretycznie szybka podróż może w sumie trwać kilka godzin.
Dzięki rozbudowanej sieci autostrad i dróg ekspresowych w Polsce, przemieszczanie się po polskich szosach odchodzi od stereotypowych obrazków sprzed kilkunastu lat. Wielogodzinne korki, dziury w asfalcie, jednopasmowe trasy krajowe zdominowane przez ciężarówki odeszły do lamusa. Transport autobusowy znowu wrócił do łask i wielu pasażerów, niezależnie w którą część Polski mają plan podróżować, wybiera busy. Jelenia Góra ma swoją drogę ekspresową S3 aż ze Szczecina, na Pomorze można dojechać autostradą A1, a niemal całą trasę z niemieckiej do białoruskiej granicy przejedziemy autostradą A2. Pokazuje to, jak łatwo podróżować po Polsce.
Wynajem własnego busa
A może warto pomyśleć o wyjeździe z większą grupą znajomych, na przykład w kilkutygodniową podróż autobusem po Europie? Nie ma żadnych problemów w dokumentami, o ile kierowca będzie posiadał prawo jazdy odpowiednie dla tego środka transportu. Przy okazji transportu przez Niemcy absolutnie nie jest konieczne zgłoszenie kierowców do MiLoG, a w innych krajach Unii Europejskiej dzięki swobodnemu przepływowi ludzi również nie powinno być żadnego problemu z formalnościami.