Jak przygotować auto na zimę?

Jak przygotować auto na zimę?

Przygotowanie samochodu na zimę nie polega wyłącznie na zmianie opon, płynu do spryskiwaczy i sprawdzeniu akumulatora. Ze względu na zwiększoną wilgotność powietrza i wszechobecną sól drogową musimy zadbać też o zabezpieczenie antykorozyjne. Jak to zrobić? Zapraszamy do lektury.

Konserwacja podwozia i powłoki ochronne

Podstawą, o którą powinien zadbać każdy właściciel samochodu przed zimą, jest konserwacja podwozia. To właśnie ono jest najbardziej narażone na skutki działania soli drogowej i wilgoci. Dokładne zabezpieczenie środkiem antykorozyjnym po wcześniejszym umyciu pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemnych niespodzianek po zimie. Ważne jest też zabezpieczenie karoserii. Tutaj dobrym pomysłem jest dokładne oczyszczenie lakieru i zabezpieczenie go woskiem lub powłoką ceramiczną. Jeśli lakier jest porysowany lub zdążył zmatowieć, warto pokusić się o wcześniejsze, kompleksowe polerowanie samochodu. Kraków posiada wiele salonów detailingowych, w których możemy zlecić wszystkie te czynności.

Zabezpieczenie i renowacja w jednym

Jeśli lakier jest w złym stanie, a karoseria posiada ogniska korozji, to warto pokusić się o renowację. Napraw blacharskich nie ominiemy, ale zamiast drogiego lakierowania możemy zastosować oklejanie auta folią. Taka alternatywa nie tylko kompleksowo zabezpiecza karoserię, ale pozwala także bezinwazyjnie zmienić jej kolor. Folia stosowana do oklejania jest też niezwykle trwała, zabieg ten nie będzie więc tylko chwilowy. Efekt utrzyma się przez długie lata. Nie bez powodu wiele ludzi okleja fabrycznie nowe samochody.

Jak wybrać salon detailingowy?

Jeśli wybierzemy już odpowiednią dla nas formę zabezpieczenia lakieru, a nie chcemy lub nie możemy podjąć się przygotowania karoserii i nałożenia powłoki samodzielnie, musimy znaleźć odpowiedniego wykonawcę. Zasada jest tutaj podobna jak przy wyborze warsztatu. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na opinie klientów. Jeśli opinie będą pozytywne, sprawdźmy, czy salon jest faktycznie profesjonalny. Będzie o tym świadczyć np. konieczność spisania protokołu zdawczo-odbiorczego pojazdu. Profesjonalny salon będzie też zazwyczaj stosował program do obsługi warsztatu, dzięki któremu będziemy mogli na bieżąco sprawdzić, co dzieje się z naszym pojazdem.

Dbaj o czystość!

Niezależnie od tego, jak dobrze przygotujemy nasze auto na zimę, nie możemy zapominać o regularnym myciu. Tylko dzięki systematycznemu zmywaniu błota, resztek soli i śniegu z karoserii będziemy mogli mieć pewność, że nie rozwinie się korozja. Najlepszym rozwiązaniem w zimie jest dobra ręczna myjnia samochodowa. Bydgoszcz posiada już kilka takich miejsc. Mycie ręczne myjką ciśnieniową pozwoli dokładnie wypłukać sól z trudno dostępnych miejsc, np. nadkoli, a jednocześnie będzie szybkie i niedrogie. Pod żadnym pozorem nie zostawiajmy brudu na zbyt długo.