Jak sprowadzić auto ze Stanów Zjednoczonych?

Jak sprowadzić auto ze Stanów Zjednoczonych?

Przez ostatnie lata import aut z USA świetnie się rozwijał. Atrakcyjne ceny pozwalające nabyć auto w korzystnych warunkach przekonywały wiele osób. Poza przeglądanie samych ofert w internecie trzeba pamiętać o wielu kwestiach. W tym artykule zebraliśmy wszystkie niezbędne informacje na temat sprowadzania aut z USA. Zapraszamy do lektury!

Jak wygląda import aut z USA?

Sprowadzanie auta obojętnie, z jakiego zagranicznego rynku wymaga odpowiedniej wiedzy. Należy pamiętać, że na każdym rynku panują inne trendy motoryzacyjne. Dlatego ściąganie samochodów z zagranicy powinno być dobrze przemyślane. Sprowadzenie auta z USA wiąże się ze znajomością amerykańskich trendów na rynku motoryzacyjnym. Jednak całą procedurę sprowadzania można uogólnić, aby przedstawić podstawowy zarys ściągania amerykańskiego samochodu do Polski. Zanim przejdziemy do procedur, warto się dowiedzieć, dlaczego auta z USA są tak chętnie kupowane. Przede wszystkim dlatego, że są dużo tańsze niż te oferowane na polskich giełdach aut używanych. Ceny są naprawdę okazyjne, a więc im droższe auto zakupimy, tym większe wygenerujemy oszczędności. Kolejnym argumentem, dla którego wiele osób decyduje się na ściągnięcie amerykańskiego auta, jest fakt, że są one dostępne dla każdego.

Jak szukać dobrego amerykańskiego auta?

Najczęściej wybieranym źródłem ofert aut amerykańskich są oczywiście internetowe serwisy z USA. Na amerykańskim rynku dominują już trzy platformy, zawierające tysiące ofert. Mowa tutaj o Copart.com, manheim.com oraz iaai.com. Przed nabyciem konkretnego auta należy pamiętać o sprowadzeniu go w międzynarodowym portalu CARFAX, pozwalającym sprawdzić jego historię. W ten sposób z łatwością dowiemy się, ilu właścicielu korzystało wcześniej z auta oraz czy pojazd nie uczestniczył w poważnych kolizjach. Wspomniane wyżej strony umożliwiają zakup auta poprzez licytacje. Przystępując do licytacji, trzeba określić górną kwotę licytacyjną. Jeśli nie mamy czasu na szukanie wymarzonego pojazdu, możemy skorzystać z usług firmy pośredniczącej, która się zajmie wszystkimi sprawami.

Płatność za ściągniecie auta z USA

Zgodnie z amerykańskimi przepisami, po wygraniu licytacji trzeba wpłacić środki pieniężne w ciągu 4 dni. Za każdy dzień zwłoki portale nakładają karę w wysokości ok. 50-60 dolarów, a więc to bolesne doświadczenie. Decydując się na samodzielny odbiór auta, należy pamiętać o tzw. podatku stanowym. Kwota podatku jest uzależniona od amerykańskiego auta. Jednak zazwyczaj wynosi on od 8 do 10%.