Jak zabezpieczyć lakier samochodowy?
Karoseria naszego samochodu jest nieustannie narażona na działanie czynników zewnętrznych i pogody. Deszcz, śnieg, kurz, czy odpryskujące spod kół kamienie mogą z czasem nieodwracalnie uszkodzić lakier. Jeśli chcemy uniknąć ognisk korozji i cieszyć się pięknym wyglądem naszego auta przez długie lata, musimy o nie odpowiednio zadbać.
Zabezpieczenie i powłoki ochronne
Najskuteczniejszym zabezpieczeniem jest zdecydowanie oklejanie auta folią. Pozwala ono nie tylko chronić lakier, ale również zmienić całkowicie kolor karoserii. Jest znacznie tańsze od lakierowania, a przy tym szybsze, w pełni odwracalne i bardzo trwałe. Dobrej jakości powłoka może wytrzymać nawet do 7 lat! Poprzez nałożenie na całe auto folii ochronnej zyskujemy zabezpieczenie przed zarysowaniami i odpryskami. Jeśli cały zabieg zostanie wykonany starannie, lakier będzie też całkowicie "odgrodzony" od wszelkiej wilgoci i słońca, nie ma więc mowy o pojawianiu się rdzy czy blaknięciu koloru.
Innymi sposobami ochrony, które możemy wprowadzić w życie jeszcze szybciej, są powłoki ceramiczne i woskowe. Dobrej jakości wosk samochodowy skutecznie zabezpieczy auto przed utlenianiem słonecznym, które niszczy klar. Zwiększy też odporność na inne czynniki zewnętrzne. Popularna w środowisku detalingowym "ceramika" da bardzo podobny efekt, różnicą będzie tutaj jednak trwałość. W przeciwieństwie do wosku nie straci ona swoich właściwości po miesiącu czy dwóch, a może się utrzymać nawet kilka lat.
Zanim zastosujesz jakąkolwiek ochronę
Przed rzuceniem się do sklepu z chemią samochodową czy salonu detalingowego trzeba najpierw ustalić, w jakim stanie jest lakier i dokładnie go przygotować. Samodzielne, dogłębne oczyszczenie lakieru wymaga nieco czasu, wiedzy, umiejętności i sprzętu, ale nie jest czymś nie do przejścia. Jeśli jednak nie dysponujemy garażem lub nie chcemy się tym zajmować, możemy zwrócić się do profesjonalistów. Ważne tylko, żeby nie była to automatyczna, a ręczna myjnia samochodowa. Bydgoszcz, podobnie jak każde większe miasto, posiada multum miejsc oferujących mycie pojazdu.
Oprócz dokładnego czyszczenia warto zastosować też glinkowanie, usunie ono wszystkie drobne zanieczyszczenia "wrośnięte" w lakier. Jeśli planujemy woskowanie wypłowiałej lub zarysowanej karoserii, dobrym pomysłem będzie też wcześniejsze polerowanie samochodu. Kraków, Wadowice, Chrzanów czy Bochnia - nie istotne gdzie mieszkamy, z pewnością znajdzie się w pobliżu salon detalingowy lub lakiernik, który profesjonalnie wypoleruje nasz ukochany pojazd. Nie wybierajmy jednak pierwszego lepszego, od staranności przygotowania lakieru zależy późniejsza skuteczność powłoki ochronnej.
Jak wybrać porządny salon detalingowy?
Najprościej kierować się opiniami innych klientów. Można też samodzielnie dopytać o przebieg usługi, która nas interesuje i porównać ceny (ta najniższa powinna wzbudzić naszą czujność). Personel salonu powinien bez mrugnięcia okiem wyjść do nas z propozycją przedstawienia oferty. Dobrym wskaźnikiem jest też troska o klienta i sama jakość obsługi. Jeśli dany przedsiębiorca kontroluje swoje usługi przez program do obsługi warsztatu, będziemy mieli stały wgląd w to co się dzieje z naszym pojazdem, otrzymamy też powiadomienie SMS w momencie, w którym będzie on gotowy do odbioru.