Jaka praca dla kierowców?

Jaka praca dla kierowców?

Praca kierowcy wydaje się prosta i niewymagająca wiele kwalifikacji. Jednak nic bardziej mylnego. Posiadanie to nie wszystko, na co musi być przygotowany potencjalny kandydat. Różne pojazdy wymagają uprawnień odmiennych kategorii, a kursy są drogie i dość trudne do ukończenia, ale to fizyczne i psychiczne obciążenia mogą okazać się największym obciążeniem. Jak więc wybrać pracę kierowcy, która odpowiednia jest dla Ciebie?

Samochodem po mieście

Jeżeli posiadasz prawo jazdy kategorii B, to pierwszy krok do tego, by zostać kierowcą taksówki. Ale ten zawód wymaga również licencji. Jeżeli zaczynasz w dużej korporacji, takiej jak taxi Gdańsk, możesz spodziewać się, że Twój przyszły pracodawca wspomoże Cię jakąś formą pożyczki na ten cel, którą będziesz musiał odpracować.

Ta praca wymaga doskonałej znajomości topografii miasta. Dzięki temu najszybciej dojedziesz do celu i ominiesz korki oraz przebudowy. Musisz też lubić pracę z ludźmi. Ta nie zawsze jest łatwa, a zabiegani klienci często bywają nerwowi, więc musisz wykazywać się sporą dozą cierpliwości do swoich pasażerów.

Krótkie trasy

Jeżeli jazda po mieście wydaje Ci się zbyt męcząca, lepszym rozwiązaniem może okazać się praca jako kierowca busa na lokalnych trasach. Musisz do tego posiadać prawo jazdy kategorii D. Pracę znajdziesz u prywatnych przedsiębiorców, którzy oferują przejazdy typu busy Jelenia Góra. Musisz być gotów do ciągłej jazdy przez dłuższy czas. Może się zdarzyć, że wykonywać będziesz kursy nocne, szczególnie jeżeli zdecydujesz się na przewozy na dłuższych trasach między dużymi miastami.

Tu interakcje z pasażerami są ograniczone, a atmosfera dużo spokojniejsza. Pamiętaj jednak, że musisz wykazywać się dużą uwagą nie tylko na samej drodze, ale też przy zabieraniu pasażerów z przystanków. Niezatrzymanie się, gdy ktoś czeka na swój kurs, może się skończyć skargą.

Praca na długich dystansach

A co jeśli jesteś typem samotnika? Może praca jako kierowca ciężarówki na międzynarodowych trasach będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Niezbędne będzie prawo jazdy kategorii E i zdrowy kręgosłup, bo wielogodzinne siedzenie bez ruchu jest dla organizmu bardzo obciążające. Pamiętaj, że przy tego typu wyjazdach konieczne jest zgłoszenie kierowcy. Włochy i każdy inny kraj Unii ma własne procedury. Zawsze przed wyjazdem upewnij się, czy Twój pracodawca dopełnił niezbędnych formalności.

Praca kierowcy może być ciekawa i ekscytująca. Wystarczy wybrać odpowiednie miejsce pracy dla siebie i dobrze czuć się za kółkiem.