Jaki rodzaj transportu jest najkorzystniejszy? Sprawdzamy!
Rodzaj transportu to istotny czynnik, który należy szczególnie wziąć pod uwagę podczas planowania podróży bądź, na przykład, wysyłki towarów. Oprócz kosztów, ważną rolę odgrywa czas oraz logistyka połączeń. Dowiedz się, jak z jakich względów wybrać którą formę. Podpowiadamy!
Przeloty – dla tych, co się spieszą
Jeżeli poszukujesz środka transportu, by przemieścić się szybko i sprawnie, najlepszą opcją będzie dla Ciebie samolot. Kupując bilet online, możesz dobrać bagaż podręczny bądź rejestrowany oraz automatycznie odprawić się, by nie stać w kolejce na lotnisku. Na lotnisku bardzo łatwo dostaniesz się, na przykład taksówką (na przykład Taxi Gdansk Airport City – cennik dostępny na stronie). Niestety, choć przeloty po Europie tanieją, loty wewnątrzkrajowe wciąż należą do dość drogich opcji. Ponadto nie w każdym mieście znajduje się lotnisko, więc jeśli musimy dotrzeć do mniejszej miejscowości, z lotniska czeka nas jeszcze podróż do miejsca docelowego. Wszystko zależy od tego, do jakiego miejsca i skąd chcemy wyjechać. Jeśli jest to lot między stolicami lub czarterowy wakacyjny, samolot to najkorzystniejsza opcja.
Busy i autobusy – tanio i wygodnie
Dla tych, którym nie zależy na czasie podróży, ale za to chcą zaoszczędzić nawet i kilkaset złotych, polecamy podróż busami. Coraz popularniejsze jest wybieranie tego transportu, by dostać się do pracy za granicę (na przykład busy Rzeszów – Holandia). Kierowca busa odbiera Cię z podanego przez Ciebie miejsca i podwozi bezpośrednio do miejsca docelowego, możesz również zabrać znacznie więcej bagażu bez dopłat niż w przypadku samolotu. Nie zawsze bus jest też pełen, dlatego znacznie łatwiej o komfort podróży.
Autobusem i autokarem natomiast dostaniesz się na miejsce taniej, lecz podróż wydłuży się przez przystanki na trasie dla innych pasażerów. Ponadto aby podróżować busem, musisz wpierw dostać się na swój przystanek, a wysiadasz również nie bezpośrednio w miejscu docelowym, lecz na najbliższym jego przystanku.
Dojazd własny i inne formy
Inną możliwością, najbardziej komfortową pod względem doboru trasy, ilości potrzebnych Ci przesiadek i miejsca na bagaż, jest dojazd własny. Często wybierany na przykład w przypadku wakacji nad polskim morzem lub w Chorwacji, a nawet we Włoszech. Samochód sprawia, że w miejscu docelowym znacznie łatwiej Ci się poruszać (na przykład nad morzem między miejscowościami). Choć aby poczuć lekką wakacyjną bryzę, polecamy alternatywne środki takie jak SKM-ki lub tramwaj wodny Gdańsk – Gdynia, dzięki własnemu samochodowi jesteś w stanie zwiedzić znacznie więcej miejscowości niż te, które są najbliżej.
Najrzadziej wybieraną opcją odbywania dalekich podróży jest obecnie podróżowanie pociągiem. Kolej krajowa jest stosunkowo wolna i nie należy do najtańszych. Choć linie wewnątrzkrajowe mają się bardzo dobrze, w przypadku wakacji czy przeprowadzki lub dłuższych wyjazdów biznesowych, które wiążą się z posiadaniem sporych bagaży, wielu pasażerów odpuszcza sobie wielogodzinne przygody. Jest to opcja wybierana częściej z przymusu – gdy nie posiadamy prawa jazdy, boimy się latać lub nie chcemy tłoczyć się w ciaśniejszych autobusach.
Jak można zauważyć, wybór postawiony w tytule tego artykułu pozostaje więc nierozstrzygnięty. Istnieje wiele rodzajów form podróżowania, za to nie istnieje jedna uniwersalna, idealna dla każdego z nas. Wszystkie formy mają swoje wady i zalety, a wybór to przede wszystkim ustalenie naszych priorytetów i porównanie kosztów podróży.