Najważniejsze czynności po zakupie auta używanego

Najważniejsze czynności po zakupie auta używanego

Zmiana oleju silnikowe i rozrządu po zakupie samochodu używanego to nie wszystko. Dla własnego spokoju warto zadbać jeszcze o hamulce, olej w skrzyni, zniwelować wycieki czy sprawdzić dokładnie luzy w zawieszeniu. Dzisiaj mamy dla was listę kilku ważnych czynności, o których mało kto pamięta.

Przegląd techniczny i najważniejsze wymiany

Każdy przed zakupem stara się sprawdzić samochód jak najdokładniej. Nie każdy ma jednak możliwość odwiedzenia ze sprzedającym stacji diagnostycznej. Rzadko mamy też okazję spędzić na oględzinach kilka godzin. Jeśli dokonaliście zakupu, zakładamy, że wszystko zostało wstępnie sprawdzone. Właśnie, słowo klucz: wstępnie. Dla pewności, zaraz po zakupie powinno się jeszcze raz, szczegółowo sprawdzić kupiony samochód i wymienić wszystkie drobiazgi, które mogą przerodzić się z czasem w poważniejsze awarie.

Jeśli zależy wam na czasie, zlećcie to waszemu mechanikowi. Jeśli nie macie nikogo zaufanego, dobrym wyznacznikiem będą opinie klientów. Profesjonalny przedsiębiorca prawie zawsze będzie też stosował specjalistyczny program do obsługi warsztatu. Ułatwia on organizację pracy, a tym samym daje wam pewność, że mechanik ma sporo pracy, musi więc wiedzieć, co robi i zapewne dotrzyma terminu. Samo zlecenie będzie też dzięki takiemu programowi dokładnie udokumentowane, macie więc gwarancję bezpieczeństwa.

Sprawdzenie stanu podwozia i konserwacja

Wiele starszych samochodów używanych będzie miało pod spodem wieloletnie warstwy zdegradowanych zabezpieczeń antykorozyjnych wymieszanych z pyłem i błotem. Oprócz tego, że nie spełniają już one swojego zadania, nie sposób przez nie zauważyć drobnych ognisk korozji. Dlatego po zakupie warto oczyścić auto od dołu, dokładnie się mu przyjrzeć i dokonać ewentualnych napraw. Jeśli chcecie zabezpieczyć się przed rdzą, powinna zainteresować was też profesjonalna konserwacja podwozia. Bydgoszcz, podobnie jak każde większe miasto, powinna mieć kilka przedsiębiorstw oferujących usługi lakiernicze i blacharskie. Zazwyczaj będą one mieć odpowiednie zaplecze i doświadczenie w tym zakresie.

Sprawdź, jak wygląda karoseria

Jeśli kupiliście auto starsze i nie badaliście karoserii miernikiem lakieru, warto oddać je do salonu detalingowego. Wiele aut przygotowywanych do sprzedaży ma bowiem lakier poprawiany "na pokaz". Bardzo możliwe, że względnie ładna karoseria tak naprawdę posiada zakryte tymczasowymi zaprawkami i woskiem ogniska korozji, rysy czy drobne uszkodzenia. Trzeba więc to sprawdzić. Jeśli powłoka lakiernicza po prostu nie wygląda dobrze, warto przeprowadzić pełne polerowanie samochodu. Kraków ma wiele profesjonalnych salonów detailingowych, które chętnie nas w tym wspomogą.

Drobiazgowe zadbanie o samochód zaraz po zakupie minimalizuje ryzyko wystąpienia niespodziewanych awarii. Warto poświęcić temu trochę uwagi. Nawet jeśli auto jest stare i ma służyć czysto użytkowo, zapewniamy sobie przecież w ten sposób bezpieczeństwo.