Naprawiać czy złomować? Oto jest pytanie!
Oddanie auta na złom to często przykra konieczność, jednak czasem łudzimy się, że istnieją zupełnie inne rozwiązania naszych problemów motoryzacyjnych. Czy jednak opłaca się inwestować w naprawę? A jeśli tak, to w jakich przypadkach? Podpowiadamy!
Naprawa samochodu
Warto wziąć pod uwagę, że w ciągu ostatnich kilku lat mocno wzrosły koszty naprawy samochodów, szczególnie w profesjonalnych warsztatach. Dlatego korzystanie z nich stało się znacznie mniej opłacalne; poważna stłuczka albo awaria układu może okazać się wyrokiem: zbliża się nieuniknione, czyli kasacja pojazdów (Bochnia, Kraków, Wrocław to tylko przykłady miast z odpowiednim, legalnym zapleczem kasacyjnym).
Jeżeli więc Twój samochód uległ zniszczeniu i wymaga naprawy, zrób kalkulację: poproś warsztat o wstępną wycenę naprawy oraz porównaj z kwotą, którą wyłożyłbyś na nowy wóz. Jeśli okazuje się, że naprawa to drobna suma obejmująca wymianę mniejszych podzespołów, a zalecona jest jedynie renowacja lakieru samochodowego, bez sensu byłoby odpuszczać niski wydatek. Niestety często jednak okazuje się, iż w rzeczywistości naprawa wymaga większej inwestycji, a więc taniej jest kupić kolejny pojazd niż naprawiać starszy.
Złomowanie samochodu
Samochód, którego nie chcesz naprawiać, możesz spróbować sprzedać, jednak szanse, że ktoś będzie zainteresowany kupnem samochodu nieprzystosowanego do jazdy jest naprawdę nikła. Jeżeli Twoje auto jest bardzo mocno uszkodzone, może być to wręcz niewykonalne. W takim wypadku jedyną legalną opcją, na której możesz jeszcze trochę zarobić, jest samochód zezłomować w legalnym auto złomie. Prowadzący legalną działalność auto złom musi zdobyć zezwolenie od marszałka województwa, na terenie którego prowadzona jest działalność. Dość łatwo sprawdzić swój wybór, odszukując auto złom na stronie urzędu marszałkowskiego.
Najlepiej jednak nie dopuszczać do sytuacji, w których zmuszeni będziemy zbyt wcześnie zezłomować nasze auto. Wiadomo, czasem zepsucie to efekt tak zwanej złośliwości rzeczy martwych, ale znacznie częściej na złom trafiają samochody powypadkowe, nieprawidłowo użytkowane i niekonserwowane. Dbaj więc o swój wóz (obowiązkowa konserwacja podwozia; Bydgoszcz, Wodzisław, Katowice lub inne), odwiedzaj regularnie stacje kontroli pojazdów, wykonuj przeglądy i staraj się poruszać na trasie ostrożnie.
To najlepsze, co możesz zrobić dla swojego samochodu.