O czym należy pamiętać, sprowadzając używane auto z zagranicy?

O czym należy pamiętać, sprowadzając używane auto z zagranicy?

Rynek samochodowy w Polsce oferuje wiele propozycji motoryzacyjnych. Pomimo jednak dużego wyboru, nie zawsze udaje się kupić wymarzone auto. Z tego względu wiele osób szuka pojazdu na zagranicznych rynkach. Takie rynki są źródłami okazji w atrakcyjnych cenach. Kupno jednak auta z zagranicy wymaga odpowiedniej wiedzy. Dlatego w tym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje kierowane do osób, chcących sprowadzić auto z zagranicy.

Samochód z zagranicy – jak sprowadzić?

Gwarancją dobrej transakcji uzależnione jest od znalezienia dobrej oferty samochodu. Wybór oferty powinien być determinowany zamiarami kupującego. Mamy dwie opcje do wyboru. Możemy albo wrócić zakupionym autem z zagranicy osobiście do Polski lub możemy czekać na dotarcie wymarzonego wozu do Polski. Pierwsza opcja jest o wiele tańsza przez chociażby mniejsze koszty związane z paliwem i brakiem konieczności wykupu lawety czy miejsca na statku (dotyczy sprowadzania auta np. z USA). Jeśli auto chcemy sami przewieźć, wtedy trzeba pamiętać o aktualnej rejestracji i ważnym ubezpieczeniu OC. Zazwyczaj nowi nabywcy aut z zagranicy wykonują tymczasową rejestrację i zakupują ubezpieczenie krótkoterminowe na czas przyjazdu do Polski.

O ile osobiste prowadzenie auta z zagranicy generuje oszczędności, o tyle zamówienie lawety to niezwykle wygodne rozwiązanie dla tych, którzy nie mają czasu sami się zająć transportem. Oprócz tego jest także możliwość wynajęcia lawety i samodzielnego załadowania swojego auta i wrócenia do Polski. Biorąc pod uwagę różne oferty lawet, obecnie trzeba zapłacić nieco ponad 1400 złotych. Kwoty usług są uzależnione od miejsca, z którego należy zabrać auto. Sprowadzanie aut z zagranicy może odbywać się za pośrednictwem specjalistycznych firm zajmujących się wszystkimi aspektami związanymi z takimi transakcjami.

Jakie obowiązują podatki przy sprowadzaniu auta z zagranicy?

Nabywając auto z zagranicy, trzeba mieć świadomość, że czekają nas dodatkowe opłaty nałożone przez Państwo, do którego wjeżdża auto. Gdy auto pochodzi spoza Unii Europejskiej, wtedy nowy nabywca pojazdu musi uiścić cło w wysokości 10 % wartości auta i podatek vat na poziomie 23%. Wiele osób obniża sobie podatek, sprowadzając auto z Niemiec. W ten sposób obowiązujący podatek wynosi 19%, a nie 23%.

Czy są dodatkowe opłaty przy granicy?

Oprócz powyższych opłat właściciel nowego auta z zagranicy musi pamiętać o akcyzie. Stawka jest uzależniona od pojemności silnika pojazdu. Jeśli silnik ma nie więcej, niż 2000 cm3 wtedy opłata wynosi 3,1. Jeśli silnik ma większą pojemność, wtedy opłata drastycznie zwiększa się do 18,6%. Omawiając dodatkowe wydatki, nie sposób nie wspomnieć o rejestracji, która wymusza konieczność zapłacenia 256 złotych w urzędzie.