Podróżujesz autem do Niemiec? Sprawdź, o czym musisz wiedzieć

Podróżujesz autem do Niemiec? Sprawdź, o czym musisz wiedzieć

Podróż samochodem do obcego kraju zawsze może być źródłem stresu i niepewności. Jeśli wybierasz się autem do Niemiec, jeszcze przed wyjazdem zapoznaj się z podstawowymi zasadami poruszania się po tym państwie. Przygotuj się na podróż po niemieckich drogach krajowych i autostradach, a nic nie będzie w stanie Cię zaskoczyć.

Jak się zachować w razie kolizji? Co z odszkodowaniem?

Nie ma co ukrywać – ostrożność za kierownicą nie oznacza, że nigdy nie weźmiesz udziału w kolizji na drodze. Niebezpieczne sytuacje mogą zdarzyć się zawsze i to w najmniej oczekiwanym momencie. Jednym z najgorszych scenariuszy, który musisz wziąć pod uwagę, wybierając się w drogę, jest kolizja autem w Niemczech. Odszkodowanie w takiej sytuacji zostanie wypłacone z ubezpieczenia OC sprawcy zdarzenia. Na szczęście w Niemczech posiadanie ubezpieczenia OC jest obowiązkowe – jeśli więc nie jesteś sprawcą wypadku, nie musisz martwić się o koszty związane z naprawą szkód w Twoim samochodzie. Jak się zachować, jeśli już dojdzie do stłuczki? Przede wszystkim, sprawdź czy wszyscy uczestnicy w wypadku są bezpieczni. Nawet jeśli stłuczka wydaje się banalna, wezwij niemiecką policję, która sporządzi raport – często jest on niezbędny do zgłoszenia roszczenia o odszkodowanie.

Co musisz mieć w aucie w Niemczech?

Jeśli wybierasz się w podróż do Niemiec, musisz zadbać o odpowiednie wyposażenie swojego samochodu. Przede wszystkim, upewnij się, że masz przy sobie ważne dokumenty, takie jak dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz potwierdzenie ubezpieczenia pojazdu. Jeśli chodzi o samo wyposażenie samochodu, w Niemczech koniecznie musisz mieć przy sobie apteczkę pierwszej pomocy, kamizelkę odblaskową i trójkąt ostrzegawczy.

Jazda po Niemczech a limity prędkości

Wielu kierowców jest przekonanych, że na niemieckich autostradach nie obowiązują żadne ograniczenia prędkości. Wydawać by się mogło, że jest to raj dla miłośników szybkiej i dynamicznej jazdy. A tymczasem – musisz pamiętać, że nie wszystkie niemieckie autostrady są bezlimitowe. Ograniczenia prędkości obowiązują w wielu miejscach – a mandaty należą do jednych z najwyższych w całej Europie. Nawet jeśli poruszasz się na drodze bez ograniczenia prędkości, zachowaj zdrowy rozsądek i dostosuj prędkość do ruchu innych pojazdów oraz warunków panujących na drodze. Zwracaj uwagę na znaki – to one podpowiedzą Ci, z jaką prędkością możesz się poruszać bez ryzyka mandatu

Podsumowując, podróż autem do Niemiec może być niesamowitą przygodą, jednak wymaga odpowiedniego przygotowania. Zapoznaj się z lokalnymi przepisami drogowymi, odpowiednio zaopatrz swój samochód i pamiętaj, że nie zawsze masz wpływ na nieprzewidziane sytuacje na drodze.