Poruszanie się po mieście

Poruszanie się po mieście

Coraz więcej miast wprowadza kolejne udogodnienia dla alternatywnych środków transportu od samochodów. Ten trend nie tylko w Stanach Zjednoczonych oraz w Europie Zachodniej, ale także w największych miastach w Polsce. Ma to związek nie tylko z wszechobecnymi korkami w metropoliach, ale przede wszystkim z troską o ekologię i środowisko.

Mniejsze nie znaczy wolniejsze

Jeszcze kilka lat temu trudno było wyobrazić sobie funkcjonowanie w naszym kraju bez samochodu. Dzisiaj na rynku możemy znaleźć mnóstwo alternatyw, które dzięki swoim mniejszym rozmiarom są w stanie prześlizgnąć się między wąskimi uliczkami w celu uniknięcia strasznie długiego stania w korku. Skutery 50 ccm należą do najpopularniejszym przykładów spotykanych na drogach. Czy w innych krajach taki model poruszania się po ulicach się sprawdza. Oczywiście, wystarczy tylko spojrzeć na południe Europy, a przede wszystkim na Włochy. Pochodząca stamtąd Vespa podbijała wiele regionów Italii już kilkadziesiąt lat temu. W dzisiejszych czasach widok mężczyzny w garniturze i kasku na skuterze jadącego do pracy także nie jest niczym niezwykłym.

Bez emisji spalin

Coraz częściej najważniejszym aspektem nie jest wcale możliwość omijania korków, ale zadbanie o ograniczenie dwutlenku węgla w atmosferze. Mimo wszystko, większość skuterów i motorów opiera się na silnikach spalinowych, przez co nie można ich określić mianem idealnych w kontekście ekologii. Na szczęście największe miasta w Polsce zachęcają obywateli do korzystania z takich środków transportu, które nie mają napędu spalinowego. Kto może się na nich poruszać? Praktycznie każdy! Dostawca Glovo dostarczający kolejne zamówienie do klienta, uczeń spieszący się na pierwszą lekcję do szkoły, czy też osoby korzystające z przerwy w pracy. Wystarczy tylko wsiąść na rower i zacząć pedałować po przygotowanych do tego celu trasach rowerowych, które nie kolidują z częścią jezdni przeznaczoną dla samochodów.

Transport publiczny

Zdarza się, że nie mamy ochoty korzystać z roweru, bądź coraz bardziej popularnej hulajnogi elektrycznej. W takim wypadku zawsze można skorzystać z komunikacji miejskiej. Tramwaje, autobusy, oraz w niektórych europejskich metropoliach linie metra są każdego dnia oblegane przez ludzi jadących do pracy i do szkoły. Rozbudowana sieć tramwajowa oraz duża liczba buspasów sprawiają, że przemieszczanie się po mieście transportem publicznym może być niezwykle łatwym, przyjemnym, a w niektórych przypadkach także bardzo ciekawym doświadczeniem.