Procedura postępowania po wypadku za granicą – przewodnik krok po kroku

Procedura postępowania po wypadku za granicą – przewodnik krok po kroku

Procedura postępowania po wypadku za granicą – przewodnik krok po kroku

Nikt z nas nie wyjeżdża zza granicę mając na celu uczestnictwo w nieszczęśliwym zdarzeniu drogowym. Niestety, takie sytuacje zdarzają się i bardzo często spotykamy się z pytaniem - co robić po wypadku samochodowym w niemczech? Odpowiedź nie jest prosta, zasady różnią się zależnie od kraju. Przygotowałem dla Was więc przewodnik, który może się okazać cennym źródłem informacji, zwłaszcza, gdy znajdziecie się w obcym kraju, nie mając pojęcia, jak zareagować.

I. Pierwsze chwile po wypadku – co robić?

1.1. Postępowanie bezpośrednio po kolizji

Różnica kulturowa to pierwsza rzecz, na którą należy zwrócić uwagę. Niemcy jako naród skrupulatny i pedantyczny docenią przestrzeganie przepisów i zasad. Bez względu na to, na czyje barki spadnie wina za wypadek, kierujący pojazdem powinien przede wszystkim zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Upewnij się, że nikt nie ucierpiał i jeśli jest taka możliwość, postaraj się usunąć powstałe przeszkody z drogi.

1.2. Jak zareagować, kiedy druga strona nie chce współpracować?

Niestety zdarza się, że druga strona nie jest skłonna do współpracy. Pamiętaj, że Niemcy są krajem, w którym prewencją przestępczości zajmuje się policja i jest do tego bardzo dobrze przygotowana. Nie zaleca się rozwiązywania konfliktów na własną rękę.

1.3. Kiedy powiadomić policję?

Policję w Niemczech powinno się powiadomić praktycznie zawsze, niezależnie od skali zdarzenia. W przeciwnym razie możesz mieć trudności z uzyskaniem odszkodowania od ubezpieczyciela.

II. Formalności poza granicami – zasady różnią się od kraju

2.1. Dokumenty potrzebne do zgłoszenia szkody

Do zgłoszenia szkody potrzebne będzie europejskie oświadczenie o wypadku, dowód rejestracyjny pojazdu, dowód osobisty lub paszport, a czasami także polisa ubezpieczeniowa. Bierz pod uwagę, że jeśli jechaliście Państwo w kilka osób, każda z nich powinna wypełnić osobne oświadczenie.

2.2. Jak prawidłowo wypełnić europejskie oświadczenie o wypadku?

Oświadczenie o wypadku powinno zostać wypełnione na miejscu zdarzenia i powinno zawierać dokładny opis sytuacji. Zwróćcie uwagę na rysunek drogi, na którym zaznaczacie miejsce zdarzenia, a także na diagram ukazujący uszkodzenia pojazdów.

2.3. Role konsulatu w sytuacji awaryjnej

Konsulat to najlepsze miejsce do zwrócenia się po pomoc, jeśli napotkacie Państwo na problemy. W przypadku poważnego wypadku, nieporozumień z policją lub niechęci drugiej strony do współpracy, konsulat powinien interweniować w Waszych imieniu.

III. Powrót do domu – co dalej?

3.1. Jakie dokumenty zebrać po powrocie do kraju?

Po powrocie do kraju zbierz wszystkie dokumenty związane z wypadkiem. Możliwe, że będą one potrzebne do zgłoszenia szkody u polskiego ubezpieczyciela.

3.2. Proces zgłaszania szkody w polskim ubezpieczycielu

Zgłoszenie szkody w polskim ubezpieczycielu powinno nastąpić jak najszybciej po powrocie do kraju. W zależności od sytuacji, może być wymagane przedstawienie dokumentów związanych z wypadkiem lub wizyta w siedzibie ubezpieczyciela.

3.3. Możliwość uzyskania odszkodowania za utracony urlop

Pamiętaj, że jeżeli wypadek samochodowy opóźnił Twój powrót do kraju, możesz starać się o odszkodowanie za utracony urlop. W takim przypadku konieczne jest jednak dostarczenie odpowiednich dowodów w tej sprawie.