Rzeczoznawca po wypadku za granicą - kiedy jest niezbędny?
Zakładamy, że każda podróż samochodem za granicę to jedynie przyjemności. Szerokie autostrady, malownicze krajobrazy, a przede wszystkim - bezproblemowa jazda. Niestety, rzeczywistość bywa często inna. Pojazdy ulegają awariom, trafiają na niesprzyjające warunki pogodowe, a co gorsza - zdarzają się sytuacje, gdy dochodzi do kolizji, czy nawet poważniejszego wypadku w Niemczech i potrzebne jest odszkodowanie.
Jak radzić sobie po wypadku za granicą? Rola rzeczoznawcy.
Wystarczy chwilowe roztargnienie, nieuwaga innego kierowcy i już mamy do czynienia z nieprzewidzianą sytuacją. Wszystko komplikuje się jeszcze bardziej, gdy kolizja ma miejsce za granicą. Oprocz szoku i stresu, musimy radzić sobie z nieznajomością przepisów i procedur, a czasem także z barierą językową. Właśnie w takich momentach nieocenione okazuje się wsparcie rzeczoznawcy.
Zadaniem rzeczoznawcy jest pomoc pokrzywdzonemu w prawidłowym przeprowadzeniu postępowania poszkodowanego. Jego obowiązki obejmują ocenę szkód pojazdu, pomoc w likwidacji szkód, a także sporządzanie opinii i ekspertyz technicznych. Z usług rzeczoznawcy warto skorzystać szczególnie wtedy, gdy:
- doszło do poważnego wypadku z dużą ilością szkód,
- poszkodowany jest osobą nieobeznaną z procedurami po wypadku,
- ma miejsce konflikt z drugą strona lub jej ubezpieczycielem,
- jedna ze stron nie mówi w języku, w którym przeprowadzane jest postępowanie.
Profesjonalny rzeczoznawca to nie tylko wsparcie w przeprowadzeniu postępowania, ale także pomoc w negocjacjach z ubezpieczycielem oraz walce o należne odszkodowanie.
Zabezpiecz się przed nieprzewidzianymi sytuacjami
Nawet najlepszy kierowca nie jest w stanie przewidzieć wszystkiego. Dlatego warto przygotować się na ewentualne komplikacje. Oto kilka praktycznych wskazówek, które mogą okazać się pomocne:
- Zrób przegląd samochodu przed długą trasą, aby zminimalizować ryzyko awarii.
- Wykup odpowiednie ubezpieczenie. Sprawdź, czy zawiera ono Assistance, dzięki któremu w razie wypadku otrzymasz wsparcie na miejscu.
- Zapoznaj się z przepisami kraju, do którego jedziesz, szczególnie w zakresie postępowania po wypadku.
- Weź ze sobą zestaw pierwszej pomocy i sprawdź, czy wszystko w nim jest aktualne i przydatne.
Pamiętaj, że odpowiednio wybrany rzeczoznawca to połowa sukcesu. Wybieraj osoby z doświadczeniem i sprawdzonymi opiniami. Dobry rzeczoznawca to wsparcie na każdym etapie - od oceny szkód, przez negocjacje z ubezpieczycielem, aż po ostateczne rozstrzygnięcie sprawy. Odpowiednio przygotowany, zminimalizujesz negatywne konsekwencje ewentualnej kolizji.