Środki i rodzaje transportu – jakimi prawami się rządzą?
Znamy środki transportu, potrafimy je wymienić, wiemy jak się nazywają, ale czy posiadamy jakąś szerszą wiedzę na ich temat? Większość populacji odpowie na to pytanie przecząco – a szkoda, bo dla naszego własnego bezpieczeństwa powinniśmy wiedzieć, kto może prowadzić pojazdy, ile osób przewozić i jakich zasad przestrzegać. Poniżej kilka najprostszych informacji o niektórych rodzajach transportu.
TAXI
Taksówka – jak mówi definicja - to środek transportu miejskiego, licencjonowany samochód osobowy do wynajęcia wraz z kierowcą, nieposiadający z góry określonych tras. Według polskiego prawa o ruchu drogowym taksówka przeznaczona jest do przewozu maksymalnie 9 osób łącznie z kierowcą oraz ich bagażu za ustaloną, na podstawie taksometru, opłatą. Taxi – bo tak potocznie nazywa się taksówka – może świadczyć nieregularne usługi przewozowe pasażerskie lub pasażersko-towarowe. Taksówki zazwyczaj wykonują kursy w obrębie miasta lub jego bliskich okolic. Kursy wykonywane przez taksówkarzy to najczęściej podróże z lotniska i na lotnisko – na dworcach kolejowych często znajdziemy szyldy, wskazujące w stronę postoju taksówek, z napisami takimi, jak: „taxi Gdańsk airport city”, a z kolei na lotniskach szyldy informujące o transporcie w drugą stronę, np.: „transport Modlin - Warszawa centrum”, itd. Dodatkowo, taksówki to środek transportu dość mocno eksploatowany – z tego względu samochody kupowane pod taksówki mogą mieć specjalną konstrukcję lub ograniczenia gwarancyjne.
Mikrobusy
Mikrobus to autobus niewielkich rozmiarów, który służy do przewozu na miejscach siedzących od 9 do 17 (niektóre źródła mówią, że do 20) osób, nie wliczając kierowcy. Mikrobusy znajdują zastosowanie na trasach, gdzie przewidywany ruch pasażerów będzie niewielki, często w małych miastach lub na obrzeżach dużych miast – np.: busy jelenia Góra, busy Lublin, itd. Busy – bo tak potocznie nazywają się mikrobusy – kursują również często z centrum dużego miasta do konkretnie wyznaczonego celu, robiąc mało przystanków po drodze, np.: busy przewożące pasażerów z Koszalina do Mielna. Firma transportowa może też wysyłać busy w dalsze trasy, np.: do Niemiec – w takim przypadku pamiętać trzeba, że obowiązkowe jest zgłoszenie kierowców do MiLoG. Mikrobusami, do przewozu 10-17 osób łącznie z kierowcą, mogą kierować wyłącznie osoby posiadające prawo jazdy kategorii D1 i ukończony kurs na przewóz osób. Mikrobusy, przewożące ponad 17 osób łącznie z kierowcą, mogą być prowadzone przez osoby posiadające prawo jazdy kategorii D i ukończony kurs na przewóz osób. W dodatku, czas pracy osoby kierującej pojazdem przewożącym od 10 osób jest limitowany przy pomocy obowiązkowego tachografu.