Zabezpieczenie antykorozyjne - samodzielnie czy w warsztacie?
Jeśli chcesz cieszyć się swoim samochodem przez lata, musisz zadbać nie tylko o mechanikę i prawidłową eksploatację, ale także o porządne zabezpieczenie przed rdzą. Tylko jak to zrobić? Do kogo się udać? No i jak sprawdzić rzetelność warsztatu?
Zabezpieczenie zewnętrzne
Zaczniemy trochę od końca. Każdy wie, że zabezpieczenia antykorozyjnego wymaga podwozie. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że zadbać trzeba też o samą karoserię. Jak to zrobić? Bardzo prosto, cały proces zaczynamy od naprawdę dokładnego umycia samochodu. W przypadku mocniejszych zabrudzeń warto zastosować też specjalną glinkę. Na oczyszczony samochód, najczęściej przed początkiem sezonu zimowego nakładamy powłokę ochronną. Może to być wosk lub tzw. ceramika. W przypadku wosku proces nie jest szczególnie skomplikowany, wymaga jedynie czasu i dokładności.
Oczywiście, zanim przystąpimy do nakładania powłoki, warto jeszcze upewnić się, że na karoserii nie pojawiły się żadne ogniska korozji. Jeśli lakier jest już mocno spłowiały, porysowany lub stracił swój połysk, warto pokusić się o polerowanie samochodu. Kraków, podobnie jak każde duże miasto ma wiele salonów detailingowych i lakierni, które chętnie podejmą się tego zadania.
Zabezpieczenie podwozia
W kwestii metod zabezpieczania podwozia ile właścicieli samochodów, tyle opinii. Jedno jest jednak pewne, zanim przystąpimy do jakichkolwiek prac, całe podwozie musimy dokładnie oczyścić i odtłuścić. W przypadku samochodów starszych może być to proces niezwykle uciążliwy, nie można go jednak pomijać. Tylko dzięki temu będziemy mogli mieć pewność, że nie nakładamy zabezpieczenia na skorodowane już elementy. Jeśli masz sporo wolnego czasu i dostęp do kanału lub podnośnika, całą operację możesz przeprowadzić samodzielnie. Jeśli nie, znajdź warsztat, w którego ofercie znajduje się profesjonalna konserwacja podwozia. Bydgoszcz ma już kilka takich miejsc.
Jak sprawdzić, czy warsztat jest godny zaufania?
Nie zależnie od tego, co chcemy zlecić w nieznanym nam warsztacie, nigdy nie powinniśmy jednak bazować wyłącznie na opiniach. Dobrą zasadą jest niekorzystanie z miejsc, które nie oferują domyślnie protokołu przekazania pojazdu. Dokument ten jest tak naprawdę jednym zabezpieczeniem dla właściciela. Warto zwrócić także uwagę na to, czy dany wykonawca stosuje profesjonalny program do obsługi warsztatu. Jego zastosowanie będzie dla nas sygnałem, mówiącym o tym, że warsztat ma dużo klientów, czyli po prostu musi być rzetelny. Możliwość otrzymywania automatycznych powiadomień SMS o statusie zleconej usług będzie też zwyczajnie wygodna.
Dobrze wykonane zabezpieczenie antykorozyjne jest ważnym aspektem w dbaniu o stan pojazdu. Nie zapominajmy jednak także o prawidłowej eksploatacji, czyli np. częstym myciu samochodu w zimie. Regularne pozbywanie się soli drogowej z karoserii jest równie istotne, co samo jej zabezpieczenie.