ZADBAJ O BEZPIECZEŃSTWO NA HULAJNODZE ELEKTRYCZNEJ

ZADBAJ O BEZPIECZEŃSTWO NA HULAJNODZE ELEKTRYCZNEJ

Hulajnogi elektryczne są ekologiczne, niedrogie i pozwalają na szybkie przemieszczanie się. W dodatku są modne i coraz częściej pojawiają się w miastach jako ogólnodostępne. Nie zapominajmy jednak o kwestiach bezpieczeństwa – mówi o tym również polski rząd.

KASK NA HULAJNOGĘ, OCHRANIACZE, WIEK UŻYTKOWNIKA

W rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz przyznała, że po nagłośnionym medialnie wypadku, do którego doszło w Warszawie, potrzebne są zmiany prawne dotyczące użytkowania hulajnóg elektrycznych. Choć zauważyła, że nie od niej zależą zmiany legislacyjne, pozwoliła zasugerować niektóre z nich: „sugerowałabym przeniesienie hulajnóg z chodników wyłącznie na ścieżki rowerowe. Do tego obowiązek jazdy w kasku i określenie minimalnego wieku użytkownika”.

Każda z tych propozycji wydaje się dziś słuszna. Kask na hulajnogę jest w stanie uchronić nas na tej samej zasadzie, na jakiej ochrania nas kask do jazdy na rowerze – w innych państwach obowiązkowy ze względu na ubezpieczenie zdrowotne. Nie wiadomo jednak, jak wysoki miałby być minimalny wiek użytkownika hulajnogi elektrycznej (nie klasycznej, napędzaną siłą nóg) i czy Polacy są w stanie zaakceptować hulajnogarzy na ścieżkach rowerowych. Faktem jest, że ci dziś na polskich trasach nie mają dla siebie miejsca.

BEZPIECZEŃSTWO NA WŁASNĄ RĘKĘ

Prawda jest taka, że kupując lub wypożyczając elektryczną hulajnogę, bardzo rzadko myślimy o tym, czy będziemy potrafili bezpiecznie poruszać się tym jednośladem. Chociaż przepisy polskie nie określają jasno zasad poruszania się hulajnogą na drodze, wciąż możesz zadbać o kulturę jazdy – używaj sygnalizatora przy wyprzedzaniu, nie jedź agresywnie i staraj się w miarę możliwości ustępować pieszym.

Zakładaj kask, ochraniacze, a nawet rękawiczki, które sprawią, że dłoń nie będzie ślizgać się po rączkach. Zadbaj o swój komfort jazdy, kontroluj stan baterii. Jeżeli hulajnoga jest Twoja – kupiłeś ją lub samodzielnie złożyłeś z odpowiednich części do hulajnogi – sprawdzaj jej stan przed podróżą, odwiedzaj regularnie serwisy. Musi być sprawna. O stan hulajnóg wynajmowanych na mieście nie musisz się martwić; regularnie dbają o nie zewnętrze firmy i producenci.

Polskie prawo nie nadąża za rosnącą popularnością nowych środków transportu, dlatego wciąż nie wystosowywało propozycji zmian, jednak rząd zapewnia nas, że są one omawiane i wkrótce zostaną nagłośnione. Do tego czasu ważne jest, by dbać o bezpieczeństwo jazdy na własną rękę.